Tripp Lite's P024-001-13A 1 ft. Power Extension Cord allows you to connect bulky power adapters to a wall outlet or surge suppressor without blocking adjacent outlets. Features a NEMA 5-15R receptacle and a NEMA 5-15P plug. Constructed of 16AWG wire, the cable is rated 13AMP, 120Volts.
- UL listed
- 3 x 16AWG, 13A, 120V, SJT
- Connect a bulky power adapter to a wall outlet or surge suppressor without blocking adjacent outlets
- 1 ft. 5-15R to 5-15P Power Extension Cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 13 A |
| Voltage Rating | 120 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 1 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Gauge | 16 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













