The 61-meter (200-foot) N858-61M-3X8-MG MTP/MPO Multimode Base-8 Trunk Cable supports 40/100 Gb Ethernet speeds and is designed for high-density connections between network equipment in telecommunication rooms and data centers.With three female MTP/MPO connectors on each end, this OM4-rated multimode fiber optic cable is recommended for high-density fiber patching between data center MDFs (main distribution frames) and IDFs (intermediate distribution frames). It's colored magenta for instant identification as an OM4 cable. Push/pull tab connectors are easily accessible in high-density data center applications and make the cable easy to install and remove with one hand. The 8-fiber MTP/MPO connectors are about the same size as SC connectors, but are 12 times denser, freeing up rack space for other cables. Optimized for QSFP+ 40GBASE-SR4 and QSFP28 100GBASE-SR4 networks, this cable is tested for low insertion loss and back reflection on every connector and attenuation loss that meets or exceeds current standards. The 5.6-millimeter ruggedized plenum-rated jacket and bend-insensitive fiber are perfect for connecting high-speed network components in ceilings, walls and ducts.
Features
OM4-Rated for 40/100 Gb Ethernet Applications
- Designed to extend high-density connections between network equipment in telecom rooms and data centers
- Recommended for patching between data center MDFs and IDFs
- Optimized for QSFP+ 40GBASE-SR4 and QSFP28 100GBASE-SR4 networks
- Magenta-colored for identification as an OM4 cable
MTP/MPO Connectors with Push/Pull Tabs
- 8-fiber female connectors 12 times denser than SC connectors
- Push/pull tab connectors easy to install and remove with one hand
- 100% tested for low insertion loss and back reflection
Error-Free Signal Transfer
- 50/125 duplex glass fiber construction
- Plenum-rated jacket and bend-insensitive fiber perfect for ceilings, walls and ducts
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
- MTP/MPO Network - Female provides a stable connection with network devices, supporting uninterrupted signal transmission and system integration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 4.70" |
| Shipping Width | 10.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.90 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 200.10 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | MTP/MPO Network - Female |
| Connector on First End Details | 3 x MTP/MPO Network - Female |
| Connector Type on Second End | MTP/MPO Network - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |











