Mini Displayport to DVI adapter lets you connect a Mac or PC with a Mini Displayport output to a DVI monitor. Plug-and-play technology features an integrated chip to convert the signal without any software or drivers to install. Fully molded ends are durably constructed to ensure long-lasting use. Compact design is small enough to carry in your pocket, backpack or laptop bag for easy storage and transportation. Adapter supports DVI single link computer video resolutions up to 1920 x 1200 and HD resolutions up to 1080p. Adapter is compatible with the Thunderbolt port on Mac computers.
- Supports DVI Single Link computer video resolutions up to 1920 x 1200, and HD resolutions up to 1080p
- Compatible with the Thunderbolt port on Mac computers
- Plug-and-play convenience-no drivers or software needed
- Connect a DVI monitor to a Mac or PC with a Mini Displayport output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-I Digital Video - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |













