Use Tripp Lite's P007-006 in server applications that require a higher rated, heavier gauge cable. C13 to 5-15P connectors, 3 x 14 AWG conductors, 15A / 250V rating.
- RoHS Compliant
- UL Listed
- 14 AWG x 3C - 15A - 125V
- C13 to 5-15P Power Cable, 6 ft.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 220 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







