A fast easy way to connect a USB computer to a KVM switch or to connect a PS/2 keyboard and mouse to a USB port on a computer. All Tripp Lite USB cabling includes superior foil shielding for reliable error-free data communications. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Plug-and-play compact design
- No external power needed
- Connect a USB computer to a KVM switch or connect a PS/2 keyboard and mouse to a USB port on a computer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Type | (PS/2)/USB |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-DIN (PS/2) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.