The Ideal Solution for Your Cat6 Gigabit Ethernet Networking Needs
- Recommended for connecting computers, network adapters, routers, servers, modems, hubs and switches in high-density data centers
- Designed for 10/100/1000 Base-T, 100 Mbps TPDDI, 155 Mbps ATM, ISDN, voice, Token Ring Type 3 and EIA/TIA applications
- Provides high-speed connections up to 550 MHz/1 Gbps
- Flawless signal delivery with minimal near-end crosstalk levels
- Reduces impedance and structural return loss compared to standard 100 MHz wire
Snagless RJ45 Male Connectors
- Molded snagless boots prevent locking tabs from damage during installation
Premium Construction Ensures Error-Free Signal Transfer
- Manufactured from 24 AWG 4-pair stranded UTP
- Gold-plated copper contacts for maximum conductivity and minimum data loss
- Integral strain relief protects cable and connectors from stress and cracking
- Rugged PVC jacket stands up to long-term use
Meets Top Cabling Standards
- Meets Cat6 TIA/EIA standards
- Meets most other current industry standards, including IEEE 802.3ab, 802.5, ISO/IEC 11801 and ETL (Cat6 draft 11)
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty (coverage details)
- Integral strain relief protects connectors from stress and cracking
- 24 AWG 4-pair stranded UTP with PVC jacket
- Snagless connectors prevent damaged tabs during installation
- Rated for 550 MHz/1 Gbps communications
- Premium cabling for Cat6 home/office network applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.40 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Type | CM |
| Shielding | No |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Number of Pairs | 4 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.