Built to exacting specifications with the finest chips and materials available, Transcend memory modules undergo strenuous laboratory testing to ensure the best performance possible. Transcend DDR3 Low Voltage DIMMs operate at a nominal voltage of just 1.35V, which not only produces less heat, but also reduces electrical load on the memory controller to offer power savings of up to 15% versus standard 1.5V.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- DIMM 2 GB of memory to refine your computer's performance
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- DIMM form factor with 240-pin and 2 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 50 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

