| Brand | |
|---|---|
| Brand | VIGI |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source Type | DC , PoE |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Maximum Power Consumption | 21 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Protocols | API , ARP , DHCP , DNS , FTP , HTTP , HTTPS , ICMP , IPv4 , IPv6 , NTP , ONVIF , RTP , RTSP , SFTP , SSL/TLS , TCP/IP , UDP , UPnP |
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 1.65 mm |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/3 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Field of View | Horizontal FOV: 180° ? Vertical FOV: 86° ? Diagonal FOV: 180° |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount , Wall Mount |
| Form Factor | Turret |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Vandal Proof , Water Proof , Weather Proof |
| Video Formats | H.264 , H.264+ , H.264H , H.265 , H.265+ , H.265M |
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
TP Link VIGI INSIGHT S485PI - VIGI 8MP IR Panoramic Turret Network Camera - 65.62 ft Infrared Night Vision - H.265+, H.265, H.264, H.264+, H.264H, H.265M - 3840 x 2160 - 1.65 mm Fixed Lens - 30 fps - CMOS - Fast Ethernet - Ceiling Mount, Wall Mount - IK10 - IP67 - Water Proof, Weather Proof, Vandal Proof - Audio Support - Alarm Triggering, Vehicle Detection, Human Detection, Wide Dynamic Range, 3D Digital Noise Reduction, Noise Reduction, White Balance, Built-in Microphone, Day/Night, Mirro
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



