Upgrade Your Desktop with Super-Fast WiFi and Bluetooth
AC1200 Wi-Fi Bluetooth 4.2 PCIe Adapter
Archer T5E
Dual Band WiFi for Faster Connections
Archer T5E is an 802.11ac dual-band WiFi PCI Express adapter with speeds up to 1167 Mbps (867 Mbps on the 5 GHz band and 300 Mbps on the 2.4 GHz band), providing WiFi signals on two separate bands for all your online needs. Choose the 2.4 GHz band for surfing, emailing, and social media, or switch to 5 GHz band for gaming, streaming, and large file downloads.
Arm Your PC with Bluetooth 4.2
Archer T5E is compatible with advanced Bluetooth 4.2 technology, achieving 2.5� faster speed and 10� more packet capacity than Bluetooth 4.0 to turn non-Bluetooth PCs into Bluetooth-Capable. Just connect your Bluetooth devices to your computer and enjoy.
Powerful Antennas for Broader Coverage
Two powerful signal-boosting high-gain antennas greatly extend your existing WiFi reception capabilities, allowing you to enjoy fast and uninterrupted 4K streaming and smooth gaming.
Advanced Security
WPA/WPA2 encryption standards ensure your data is safe from cyberattacks
Operating System
Supports Windows 10/8.1/8/7 (32/64 bit)
Low-Profile Bracket
In addition to the standard bracket, a low-profile bracket is also provided for mini tower computer cases
- If you do not have a CD Rom or having difficulty with the CD please visit our homepage and search Archer T5E Driver is available for download on the support page for Archer T5E
- Windows Compatibility: Supports Windows 11, 10, 8.1, 8, and 7 (32/64-bit).
- Easy Installation: Plug the adapter into an available PCI-E slot and install the drivers with the included CD.
- Broad Wireless Range: Connect to your WiFi from further away with two external high-gain antennas ensuring greater range and enhanced stability.
- Bluetooth 4.2: Achieve 2.5� faster speed and 10� more packet capacity than Bluetooth 4.0.
- Super-Fast Speed: Make full use of your network with AC1200 WiFi speeds (867 Mbps on the 5 GHz band and 300 Mbps on the 2.4 GHz band).
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 1.14 Gbit/s |
| Network Band | Dual Band |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.54" |
| Shipping Width | 5.91" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| Shipping Depth | 7.87" |
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express |













