The Thermaltake Pure 12 fan comes with reliable, stable performance and gorgeous vibrant style. Available in 120mm, the Pure 12 fan offers the perfect balance of silence, style and efficiency.
High Performance
Pure 12 fan is designed to great silently, so user can keep his mind focused on the task at hand without bothering.
Enhanced Airflow
9 fan blades create a torrent of air without creating excess noise.
Long life sleeve bearing
Long-life bearing offers better reliability and extends life span.
Easy to install
Pure 12 fan is designed for easy and quick installation.
Ideal compatibility
Ideal for the PC case and CPU heatsink.
- The flawless rotation of up to 1000 rpm is just what you need for prolonged cooling
- Long Life Sleeve Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating efficiency with added dependability
- The competent cooling system is specially designed for standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Thickness | 0.98" |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Long Life Sleeve Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1000 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 41 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 19.5 dB(A) |

