Connect To the PoE Network Video Recorder (NVR) for Small Networking
For such small monitoring scenarios as small shops and restaurants.Monitoring requirements can be met by simply connecting the camera to the PoE NVR.
Clear monitoring details from 4MP UHD images
Equipped with a high-performance CMOS image sensor, the camera can display 4MP UHD images (2560 1440) with more monitoring details.
Super photosensitive ability, better performance in low light
Using a high-sensitivity sensor, the camera is more light-sensitive than common cameras and can display finer images than common infrared cameras.
Audio Pickup Over 5 m, Sync Audio and Video
With an inbuilt highly sensitive microphone which supports remote audio pickup over 5 m, the camera can sync audio and video.
Compatible With NVRs of Other Brands With ONVIF Supported
It can be used with mainstream NVRs in the market, featuring high compatibility.
Remote Control for Light of Heart
The camera supports remote control on the app to view real-time monitoring. Once the camera detects an abnormal event, it will push the alarm notification remotely.
H.265 Coding Technology for Smooth Video and Efficient Data Storage
Compared with H.264, the new-generation H.265 saves 50% in video data size, which further smoothes the videos with bandwidth saved and saves the data storage space.
Wall-mounting/Ceiling-mounting
The camera can be either wall-mounted or ceiling-mounted, quite flexible and convenient.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2560 x 1440 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 4 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/2.2 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- Up to 98.43 ft of night vision
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- PoE power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Wall Mount mount type ensures optimal results and maximum convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |





















