With up to 5A (100W) of power output, you can use this USB-C™ to USB-C cable to power and charge a USB-C laptop, such as your Apple MacBook Pro, MacBook or Chromebook Pixel™, using a USB-C wall charger, car charger or power bank. Or, you can power your laptop from a USB-C docking station. Fast-charge your mobile devices The 5A of Power Delivery lets you charge your mobile devices faster than with a regular USB-C 2.0 cable, which is perfect for people on the move. Decrease your charge times and make sure your mobile devices are ready, whenever you need them while you're on the road. Provide superior connections with USB-IF certified cables The USB Type-C cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by USB-IF (USB Implementers Forum) to meet all USB 2.0 specifications. This includes all environmental, electrical and mechanical standards, which ensures a reliable and high-quality cable for all of your USB-C devices. The USB2C5C2M from StarTech.com is backed by a 2-year warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer
- Makes transferring data effortless and secure, providing dependable speed and consistent functionality for all supported devices
- Provides USB connector for secure and versatile connectivity, ensuring smooth integration across supported devices
- Nickel connector plating enhances durability and maintains smooth performance for consistent signal transmission and long-term usability
- Charging feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
- Features USB 2.0 Type C - Male connector that allows quick and secure connection with a Chromebook, delivering consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.60 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24/26 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |







