This coiled Lightning to USB A cable can withstand the daily demands of charging and syncing your mobile devices. It contracts to 1ft (32cm) making it compact and convenient to store.
Built for Daily Use
The durable Lightning charging cable has aramid fiber reinforcement that shelters it from the stress of frequent bends. This also lets the cable flex without over-stretching or damaging the core of the cable.
Flexible Strain Relief
The Lightning to USB A cable is constructed to prevent the connector from separating from the jacket. The extra-long strain relief molding is tested to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180° angle.
Superior Connection
The durable cable supports all USB 2.0 specifications providing a dependable connection for all your Lightning devices. It is also Apple MFi certified which is guaranteed for fast and reliable charge and sync from USB-A charging ports.
RUSB2ALT50CMBC is backed by a StarTech.com® 2-year warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
- Data transfer cable allows easy device connection and supports quick, accurate data transmission for efficient and dependable performance
- Delivers Lightning/USB connector solution for seamless connectivity, enabling practical integration with diverse equipment
- Features a coiled-style wire that saves space while allowing flexible extension, ensuring neat cable management and convenient reach
- Mobile Device device supported for smooth integration and dependable connectivity, ensuring consistent performance across connected systems
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.70" |
| Shipping Width | 5.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 1.64 ft |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Connector Type on First End | Lightning - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 8-pin Lightning - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 22/32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| MFI | Yes |













