The HDMIPNLFM3 3ft High Speed HDMI® Cable for Panel Mount features an HDMI male connector on one end, and an HDMI panel mount (female) molded connector on the other, providing a well-secured, easy to access HDMI connection on any machine port or faceplate. Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.51" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | CMG |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Bagged |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





