The MDP2DPMM3 3ft Mini DisplayPort™ to DisplayPort Adapter Cable, features a Mini DP male connector on one end, and a DP male connector on the other, allowing you to connect any Mini DisplayPort-equipped laptop (including the Mac® family of products) to an HDTV, monitor or projector that uses a standard DisplayPort connection. The mDP to DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support. The MDP2DPMM3 is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability. Please Note: Newer laptop and desktop computers (e.g. Apple®) come equipped with Thunderbolt™ ports only. Our Mini DP to DP Cables can be connected to the Thunderbolt ports, enabling you to connect your DP compatible displays. More from the Manufacturer
- High resolution support of up to 4k x 2k
- Support for High Bit Rate 2 (HBR2) bandwidth of up to 21.6 Gbps
- Designed and manufactured to DisplayPort 1.2 standards
- Backward compatible with DisplayPort 1.1
- Supports the DPCP (DisplayPort Content Protection) standard in addition to HDCP
- Gold-plated connectors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.51" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | CMG |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |













