Connect your DVI-D or HDMI®-enabled display with reduced clutter. The HDDVIMM50CM 0.5m HDMI® to DVI-D cable allows you to connect an HDMI-enabled device to a DVI-D display, or a DVI-D device to an HDMI-capable display at shorter distances and with reduced clutter.
Ideal for close-range device connections, this short HDMI to DVI cable provides a portable solution that makes it perfect for carrying as an accessory for your laptop.
This durably constructed HDMI/DVI-D adapter cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Fully compatible with projectors
- With DVI and HDMI ports, transfer high-quality pictures and 3D sound effects simultaneously at a high-speed
- For exceptional quality, upright compatibility and reliability use this video cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.67" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1.64 ft |
| Cable Type | DVI/HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |









