Are you extending your HD signal reach and finding that the best potential new locations don't have the proper power available? You may not have to scale down your plans if you consider using an HDX-POE system from SmartAVI. HDX-POE injects power into HDBaseT cat5/cat6 cable that transports both HDMI and IR and picks it off at the load.
- Transmits High-Quality Dolby TrueHD, DTS-HD MA Audio Signals
- HDMI 1.4 and HDCP Compliance
- Uses Bi-Directional IR Communication
- Data Signals up to 3.4Gbps
- Uses Technology
- Full HD support: 1080p@60Hz@48 bit/pixels, 1080p@120Hz@24 bit/pixels, 3D 1080P60Hz and 4K x 2K@30Hz@24bit
- Extends IR Control Signals for Remote Control
- Supports POE: Can be powered by TX or RX
- Extends HDMI,IR and Power over one Cat5e/6 Cable
- Supports resolutions up to 4K Ultra HD (@30Hz)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 4.16 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Width | 2.90" |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Receiver Height | 0.90" |
| Receiver Depth | 3.70" |
| Transmitter Depth | 3.70" |
| Transmitter Height | 0.90" |
| Transmitter Width | 2.90" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 250 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

