A non-interactive display that standardizes AV deployments while maintaining SMART's robust quality standards.
Enjoy high-resolution screen sharing and display content conveniently with the SMART Board NX non-touch display.
Perfect for any K-12 school, higher-ed institution, or business who want a consistent SMART deployment. The NX series can be used as:
- Asecondary display to share contentfrom in lectures, assemblies, and boardroom meetings
- Digital signagein hallways, assembly halls, reception areas, etc.
The NX series comes with several inclusions and optional add-ons:
- SMART Mirror (included)to make wireless screen sharing simple
- Aphysical remote control (included)to easily operate the display
- SMART Remote Management (optional)to remotely run diagnostics and push updates as needed
This display DOES NOT come with a wall mount.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SMART Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 65" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPort 1.2 Por | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SMART Technologies, Inc |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



