The PGA81 is a professional quality instrument microphone with an updated industrial design that features a black metallic finish and grille offering an unobtrusive visual presence. Legendary Shure quality construction ensures exceptional performance in rigorous environments.
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 40 Hz - 18 kHz frequency response
- Cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
- Can be fixed with the stand while echoing a great voice quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Stand Mountable |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 600 Ohm |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Microphone Sensitivity | -49 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 15.09 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.