The PGA27 is a professional quality instrument microphone with an updated industrial design that features a black metallic finish and grille offering an unobtrusive visual presence. Legendary Shure quality construction ensures exceptional performance in rigorous environments.
Additional features include a high-pass filter for extra control of unwanted low-end signal and a -15dB switchable attenuator for additional SPL versatility.
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 20 Hz - 20 kHz frequency
- Shock mount to reduce unwanted vibration and noise
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Shock Mount |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 115 Ohm |
| Sound Pressure Level | 130 dB |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2.2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 25 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.