Sharp's EP-C251 ePaper is an always on 25.3" display for digital signage users. With as low as 0W power consumption, it creates remarkably brilliant images even in brightly lit environments. With a paper like view, wide viewing angle and no backlight its easy on your eyes. Updating content is easy using either the PC, USB-C thumbdrive, Wireless or Bluetooth connections.
- Always-On - Display is viewable at all times creating vibrant images even without power.
- Low Power Consumption - As low as 0W power consumption from the panel creating zero carbon emissions.
- Visiblility - The displays ensure excellent visibility in both the brightest environments, as well as semi-outdoor settings.
- Easy to install - The thin lightweight design allows for easy and flexible installation. It also enables installation in locations that could not be achieved with existing displays.
- Flexible content provisioning - PC, USB-C thumbdrive, Bluetooth, and wireless LAN connectivity allow for multiple ways to transfer content from the source to the display.
- Controls - The Mode button offers the capability to switch between Manually or Automatically switching images. The Pairing button allows for connection to mobile devices to update content to the display.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Graphics Modes | 8K UHD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 25.30" |
| Display Resolution | 8192 x 6144 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | ePaper |
| Pixel Pitch | 6.9 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.53" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.53" |
| Bezel Width (Left) | 0.70" |
| Bezel Width (Right) | 0.70" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 68°F (20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 90% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























