The Server Technology® PRO2 Switched POPS PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Switched POPS "Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Switched POPS "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- A device fitted with multiple outputs for the distribution of electric power
- Manage the load and monitor it perfectly with Switched anytime with the convenience
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L6-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 5000 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 12 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | Legrand Group |