The Server Technology® PRO1 Switched PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO1 Switched "Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO1 Switched "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- PDU improves efficiency, uptime and growth of data centers
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60320 C20 plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 1900 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |