This all new Server Technology PRO3X Smart PDU features RamLock HDOT outlets running with a Raritan Xerus Technology state of the art network interface module. Server Technology's unique RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords. The PDU features HDOT outlets which are dedicated C13 outlets, while the other HDOT Cx outlets can be treated as either a C13 or C19 outlet. This innovative PDU combines input power and branch current monitoring with support for Raritan plug and play sensor types like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- CX receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60320 C20 plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 3300 W |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |