The Server Technology® PRO1 Smart PDU provides local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO1 Smart "Primary" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO1 Smart "Link" PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- With monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L6-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (Watt) | 5000 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| UL Listed | Yes |