The uncompromising high performance affordable SSD for creators.
The SANDISK Optimus 5100 NVMe™ SSD strikes the ideal balance of high performance and affordability for creators. Enjoy fast speeds and increased capacity with PCIe® 4.0 speeds up to 7,100MB/s (1TB and 2TB models) and capacities up to 4TB1 on slim M.2 2280. Seamless application multitasking and fast file copies with integrated SANDISK nCache™ 4.0 technology. Have peace of mind with our trusted 8th generation SANDISK BiCS QLC 3D CBA NAND and a 5-year limited warranty. Monitor your SSD's performance and check for updates with the downloadable SANDISK Dashboard application4 (Windows® only). Don't wait to upgrade your laptop or desktop PC and transform everything you do.
Storage to Revitalize Your PC
Launch creator applications fast with uncompromising PCIe®4.0 read speeds up to 7,100MB/s,(1TB and 2TB models) and write speeds up to 6,700MB/s (1TB - 4TB models). Seamless project multitasking and fast file copies with integrated SANDISK nCache™ 4.0 technology.
Create and store more
Make more room for your 4K videos and high-resolution images with capacities from 500GB up to 4TB built with our trusted 8th generation SANDISK QLC 3D CBA NAND. A slim M.2 2280 form-factor makes an easy upgrade for compatible laptops or a secondary high-capacity addition to your desktop PC
It goes where you go
With an all-new power-efficient design, your drive delivers high performance with low power consumption, giving you more time to be productive on the go.
Uncompromising reliability
With up to 1,200 TBW (4TB model) endurance rating, your drive is designed for video editing and productivity suites. As the trusted brand for reliability, Sandisk covers your drive with Sandisk's 5-year limited warranty.
.Keep your drive up to date
Monitor your SSD's performance and check for updates with the downloadable SANDISK Dashboard application (Windows®only).
Free Acronis®True Image™ software
Download Acronis®True Image™ for SANDISK software to transfer your data to your new SSD (separate cable/enclosure may be required).
- With a capacity of 500 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfacefacilitates speedy data transfer, ensuring maximum efficiency
- M.2 2280 form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
- Solid State Drive features non-volatile memory, enhancing your PC storage needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Western Digital Corporation |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Random 4KB Read | 660000IOPS |
| Random 4KB Write | 1100000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 6.45 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 5.47 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | M.2 2280 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Western Digital Corporation |















