- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 19 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 225U |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























