- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 5 processor supports generative AI, fast resume, and intelligent system tuning
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 31 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 226V |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 120% DCI-P3 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Samsung Galaxy Book5 360 NP754QHA-KA1US 15.6" Touchscreen Convertible Copilot+ PC 2 in 1 Notebook - Full HD - Intel Core Ultra 5 226V - 16 GB - 512 GB SSD - Gray - Intel Chip - 1920 x 1080 - Intel Arc 140V Graphics - 31 Hours Battery Run Time - IEEE 802.11be Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
93 out of 93 (100%) reviewers recommend this product































