The RUCKUS ICX 8200 Switch series is purposely designed to handle next generation wireless first and IoT campus networks. These intelligent, scalable edge switches deliver enterprise-class functionality at an affordable price without compromising performance and reliability.
The RUCKUS ICX 8200 raises the bar with up to 8� 25 GbE ports for uplinks or stacking, PoE++ (802.3bt), VXLAN, advanced L2/L3 features and market-leading stacking density with up to 12 switches per stack. In addition, the RUCKUS ICX 8200 combines enterprise-class features, manageability, performance, and reliability with the flexibility, costeffectiveness, and "pay as you grow" scalability of stackable solution.
Benefits | Maximum flexibility: Gigabit, Multigigabit edge ports and Fiber to the Room
- Optimized for latest generation Wi-Fi 6/6E/7 AP deployments with multigigabit ports.
- 8, 24 and 48 Gigabit Ethernet ports
- Up to 24x 1/2.5G Multigigabit RJ45 ports
- Up to 4� 1/2.5/5/10 Gbps Multigigabit RJ-45 ports
- Up to 48x 1G SFP fiber ports
- Up to 24x 10G SFP+ fiber ports
Power next generation APs and PoE devices
- PoE+ 802.3at, 30W per port on all ports
- PoE++ 802.3bt, 60/90W on multigigabit ports
- Up to 1480W PoE budget with two power supplies
25 GbE uplinks/stacking for maximum performance and future-proofing
- Stacking comes standard with all ICX 8200
- Up to 8x 1/10/25GbE SFP28 fiber ports for uplink and/or stacking
Enhanced Security and data privacy
- VXLAN* support for advanced network segmentation and data confidentiality
Advanced L3 routing delivers network design flexibility
- IPv4 and IPv6 L3 routing
- Static routes, RIP, OSPF, VRRP, VRF, GRE, PIM, PBR
Broad range of unified management options for maximum flexibility
- On Premises: SmartZone
- Cloud Based: RUCKUS Cloud
- Controllerless: RUCKUS Unleashed
- RUCKUS Analytics
Enhanced availability
- Redundant, load-sharing power supplies and fans on specific models
Services and Support Included
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- C14 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CommScope |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 93 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 25GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Data Link Protocols | HTTPS |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| High Availability Supported | Yes |
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 3.13 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 890716 Hour |
| Manufacturer | CommScope, Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 24 |
| Expansion Slot Type | SFP28 |
| Number of SFP+ Slots | 16 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 1 x USB Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

