- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Remotely monitor your equipment without any worries with Switched with Metered-by-Outlet
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 240 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Circuit Breaker | No |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Load Capacity (VA) | 7700 W |
| Power Rating (VA) | 7700 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.