The PX Intelligent Rack PDU series provides reliable power distribution for IT equipment cabinets. It offers metering at the inlet, outlet, and PDU circuit breaker level. There are over 600 off-the-shelf models available, dozens of which are in stock and ready to ship. Support for 120 to 400V: single or three-phase. Form factors from Zero to 3U. Plus environmental monitoring support.
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L6-20P (2P3W) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 14 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P (2P3W) |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 3300 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.