- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- Monitor load level efficiently with PDU meter
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- 56PA332 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 240 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 2 x Type A USB |
| Receptacle Type | Type A USB |
| Plug/Connector Detail | 1 x 56PA332 |
| Plug/Connector Type | 56PA332 |
| Locking Receptacles | IEC 60320 C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7700 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.