- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Remotely monitor your equipment without any worries with Metered-by-Outlet
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Connect power supply cords to electrical appliances with 9
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 3P+G 9Hr plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 240 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Protected Output Re | 9 |
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Three Phase |
| Circuit Breaker | No |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+G 9Hr |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 100 A |
| Power Rating (VA) | 28.80 kVA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Differential Pressure |
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.