- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- You can always avoid potential overloads with PDU meter
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L21-30P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 240 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Three Phase |
| Circuit Breaker | No |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 8600 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Water |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.