APC Metered by Outlet Rack Power Distribution Units (PDUs) provide individual outlet power metering to enable energy optimization and circuit protection Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads Metered by Outlet Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership Metered by Outlet Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers Users can access and configure Metered by Outlet Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency
- Zero U toolless installation
- Stay on top by defining alarm thresholds in order to avoid overloaded circuits
- Extensive list of compatible products and accessories
- Ideal for high density server and networking applications
- Real-time remote monitoring of connected load through EcoStruxure IT and other platforms
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 11 kW |
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 20A 3P+N+PE |
| Input Voltage | 400 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Cord/Cable | 1 |

