This is a 2ft Orange CAT 6 Shielded PVC Ethernet Cable Snagless Easy Clear Boot TAA RJ-45 M/M. CAT6 cables deliver ultra-fast internet speeds at up to 250 MHz, with a maximum speed of 10 Gbps (Gigabits per second) over shorter distances (up to 55 meters or 180 feet) and 1 Gbps over longer distances (up to 100 meters or 328 feet). They are ideal for high-performance home or office networks. STP cables have pairs of twisted copper wires, similar to UTP, but each pair is enclosed in a conductive shield, usually made of foil or braided wire. This shielding provides a barrier against external EMI and reduces crosstalk. The entire bundle of pairs is also wrapped in an additional shield, enhancing protection. PVC-CM is ideal for everyday home use, these cables offer reliable performance at an affordable price, perfect for connecting devices within a single floor. Our cables are PoE capable and TIA compliant, ensuring performance for all networking needs.
- Experience a simpler way to connect devices with the entire business network
- Features Category 6 cable type for optimal performance and better dependability
- Protects the medium to prevent it from carrying and transferring unwanted signals
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Proline |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 5" |
| Shipping Width | 2.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Color | Clear |
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | Proline |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Shielding Type | Shielded Twisted Pair (STP) |
| Cable Configuration | Straight-through |
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 2 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Listing | CM |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | CM |
| Shielding | Yes |
| Shielding Material | Foil |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |



