This dual monitor mount with articulating arms for multi-monitor configurations is height adjustable. Included set screws allow the mount to be positioned anywhere along a pole. Each mounting head provides 90° of omnidirectional movement.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 65 lb
- Supports 27" displays
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Flat Panel Display application/usage for better dependability with added efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Premier Mounts |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 65 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Premier Mounts |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.