PREMIUM CORDED UC HEADSET | BENEFITS
- Block disruptions from close talkers and environmental noise with the flexible, noise-canceling microphone enhanced with Acoustic Fence technology.
- Optimize audio comfort and quality with advanced hybrid active noise canceling (ANC) by choosing between three settings.
- Prevent interruptions by coworkers with the on-call indicator that lets other know when you're on a call.
- Audio is always exceptional for both calls and media with enhanced bass response .
BLACKWIRE 8225
Is background noise affecting productivity? Help teams keep noise out and focus-with the Poly Blackwire 8225 premium headset. Conversations stay clear and private with the flexible, noise-canceling microphone enhanced with Acoustic Fence technology. And users have less distractions with the built in on-call indicator. Users can customize their experience by adjusting the hybrid active noise canceling (ANC) to suit their environment. So sound quality for calls and stereo music is premium. And the fit is, too-lightweight and comfortable, designed for wearing all day.
- Flexible, noise-canceling microphone with Acoustic Fence technology
- Advanced hybrid active noise canceling (ANC) with three settings to optimize
- Lightweight design (.41 lbs/186 g)
- Fully adjustable headset with 180� pivoting speakers
- Choose the variant for your device, USB-A or USB-C
- Microsoft Teams version with a dedicated Teams button for instant access
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 8225 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Dynamic EQ feature for improved reliability, ensuring consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 84 dB |
| Driver Size | 1.26" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.19 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |











