Gamber-Johnson's low-profile Rugged Lite Backlit Keyboard is thin, light-weight, has an ergonomic feel and is the perfect keyboard solution for a mobile office, whether in a vehicle or on a forklift. Combine this keyboard with Gamber-Johnson's custom quick-release keyboard mount to provide even more convenience.
- Integrated center Touchpad with right and left mouse button
- 76-key keyboard with 12 function keys for custom operation
- Integrated red backlighting with four levels of intensity and ON/OFF control (F12 Key)
- Low-profile ergonomic design for ease of use in a mobile environment
- Emergency Key - a configurable key that can be used to send for emergency help or assistance
- Silicone rubber keys with white lettering and a rugged ABS polycarbonate case
- Input cable: USB Type A male connector (1.5 m/59.0 inch cable)
- Supports Windows (XP or Above), Android, Linux, and Mac OS / iOS platforms
- USB- A port to attach a mouse, another peripheral, or flash drive (USB 2.0 500mA)
- Rubber feet to prevent slippage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Precision Mounting Technologies |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 2 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Non-slip Rubber Feet |
| Hot Keys | Emergency |
| Number of Keys | 76 |
| Keyswitch Technology | Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 10.31" |
| Keyboard/Keypad Width | 0.56" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.12" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene (PC/ABS) |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Precision Mounting Technologies |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4.92 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



