- PDU improves efficiency, uptime and growth of data centers
- With Switched Outlet Monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily to ensure maximum power supply efficiency
- IEC 60320 C13/C15 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC 60309 3P+E 9H 60A (IP44) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Circuit Breakers | 6 |
| Power Measurement Accuracy | ±1% |
| Current Measurement Accuracy | ±1% |
| PDU Type | Switched Outlet Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+E 9H 60A (IP44) |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Power Rating (VA) | 17.30 kVA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Monitoring Port Detail | Gigabit network port reduces labor by auto negotiating with data center level network switches |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Voltage Measurement Accuracy | ±1% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.