- Enjoy the advantages of using the DLP technology that delivers high contrast, filter-free design, reduced pixelation and virtually no degradation
- Produces a stunning 7500 lm brightness even in large rooms
- Features the 4K UHD resolution
- The 15,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panasonic |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 15 |
| Minimum Diagonal Image Size | 50" |
| Maximum Diagonal Image Size | 33.33 ft |
| Projection Method | Front |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser Diode |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 7500 lm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Economy Mode Lamp Life | 24000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 670 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Panasonic |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

