THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- Ryzen Threadripper PRO 4 GHz processor ensures efficient handling of computational tasks for smooth, reliable performance
- With 128 GB memory, users can manage multiple programs simultaneously without losing performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 4 TB SSD capacity offers great performance and storage for HD videos, photos, music, and documents
- 1400 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity with a smooth, intuitive interface and powerful features
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Wireless LAN offers hassle-free wireless networking for better mobility and productivity
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for demanding business applicati
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Ryzen Threadripper PRO |
| Processor Model | 7975WX |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket sTR5 |
| L3 Cache | 128 MB |
| L2 Cache | 32 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Graphics Memory Capacity | 32 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Configuration | 4 x 32GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Solid State Drive Configurati | 1 x 4TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 4 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 1400 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | WRX90 |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0 |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















