Peerless-AV's Outdoor Full-Service Video Wall Mount is easy to configure, quick to install and a snap to maintain. Create any configuration imaginable, but leave the tedious calculations to the custom wall plate spacers. The mount's innovative design is loaded with time-saving features like no-tool-required micro-adjustments and easy-access to any display for quick serviceability.
- Adjustable VESA mounting holepatterns in 100mm increments,starting at 200 x 200mm up to600 x 400mm, additional patternssupported with adaptor plates
- Included security hardware preventsthe mount from extending out fromthe wall
- Integrated cable managementtie-backs make display-to-displaycabling simple
- Displays click securely into placeagainst the wall with spring-loadedmechanism
- Modular mount for unlimited videowall display configurations
- Environmentally coated, this mountis engineering to withstand theoutdoor/harsh environments
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











