- Bright 6000 lumen 4K UHD DuraCore laser projector - Short throw lens for a variety of professional environments
- Long life DuraCore laser technology - Delivers 30,000 hours of virtually maintenance free operation
- Dust resistant - Independently tested, IP6X certified
- Control flexibility of HDBaseT 3.0 - 4K, HDR and HLG compatibility
At 6000 lumens, with 4K and HDR compatibility, the ZK608TST combines a long-lifetime light source of up to 30,000 hours and an independent IP6X certified optical engine for 24/7 operation, offering truly maintenance-free projection. Added features include a short throw lens, manual horizontal and vertical lens shift and built-in 15W speakers.
- Enjoy your favorite movies at their best in 3D
- Delivers powerful 6000 lm brightness for clear visuals
- With a contrast ratio of 300,000:1, you can see brilliant details over the screen with sharp clarity
- HDMI interface for top notch video and audio
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Optoma Technology |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 300 |
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Maximum Projection Distance | 12.30 ft |
| Minimum Projection Distance | 14.96" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 6000 lm |
| Color Supported | 1.073 Billion Colors |
| Throw Ratio | 0.58 to 1 |
| Throw Type | Short Throw |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 366 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 8.51 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
Optoma ZK608TST 3D Short Throw DLP Projector - 16:9 - Black - High Dynamic Range (HDR) - Front - 2160p - 30000 Hour Normal Mode - 300,000:1 - 6000 lm - HDMI - USB - Network (RJ-45) - Large Venue, Class Room, Lecture Hall, Museum, Houses of Worship, Digital Signage
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















