Enjoy vibrant 4K UHD visuals and smooth, responsive performance with ultra-low 4.6ms input lag-perfect for gaming, streaming, and more. Powered by a 3LED light source that delivers up to 1,600 HK lumens of brightness and featuring a built-in speaker, this compact projector offers bright colors and easy plug-and-play setup, fitting effortlessly into your lifestyle.
- 4K UHD resolution for sharp detail and clarity in movies, games, and more
- 4.6ms low input lag for smooth, responsive gameplay
- Compact and easy to move with a space-saving design for flexible setup anywhere
Fast for gamers. Smooth for shows. Easy for you
Fast, easy to use, and perfect for low-lag gaming - this 4K UHD projector brings sharp visuals and smooth performance together.
Experience smoother gameplay with 4.6ms ultra-low input lag, reducing
delays for more responsive controls.
Low latency mode requires all Keystone Correction, Four-Corner, Geometric Correction, Digital Zoom, Image Shift adjustments to be turned off and set to zero.
Input lag as low as 4.6ms at 1080p 240Hz. Actual performance may vary depending on settings.
See it all in 4K UHD
No matter what you're watching - games, films, or random YouTube deep dives - 4K UHD makes it all look crisp, clean, and super watchable.
5W built-in speaker, made for play anywhere moments
Built-in audio keeps things immersive on the go. Great for casual watching, background music, or late-night gaming
Enjoy a great viewing experience with Photon Life PK31 projector -
a big screen, clear visuals, and reliable performance at a comfortable price. With 4K UHD resolution, low input lag, and built-in sound in a compact design, it's made for movie nights, casual gaming, or simply unwinding at home. Just turn it on and enjoy
Create and view images far larger than regular TV
Photon Life PK31 is a compact and easy to move around the house, delivering clear, high-quality images on a large screen-anywhere at home. Whether you're in a small apartment or setting up in the backyard, its sleek design makes it easy to move and enjoy entertainment wherever you are.
Pure brightness, true colors
Enjoy sharp, vibrant visuals with the Photon Life projector, featuring 1,600 HK lumens of brightness for clear images across different indoor spaces. With wide color support including 95% DCI-P3, everything looks more authentic and vivid - whether you're deep into a game or binge-watching your favorite shows. Crisp detail and rich color make every screen moment feel just right.
Enhanced picture quality with HDR support
Enjoy clearer visuals and better contrast with HDR support-ideal for gaming and movies. HDR helps make colors richer and scenes more lifelike for a more enjoyable viewing experience.
- Thanks to LED projector, save your cost by not having to replace projector lamps
- Allows you to project bright, crystal clear visualizations with brilliant and sharp colors
- The 200,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Optoma Technology |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 200 |
| Minimum Diagonal Image Size | 60" |
| Maximum Diagonal Image Size | 12.50 ft |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Ceiling |
| Maximum Projection Distance | 17.16 ft |
| Minimum Projection Distance | 82.36" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | LED RGB |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 1600 lm |
| Throw Ratio | 1.5 to 1.65 |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 72 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Focal Length | 15.84 mm |
| Maximum Focal Length | 17.44 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Smart Platform Supported | YouTube |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Tripod Mounting Supported | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |





















