- Cutting-edge RGB triple laser technology and Full HD - Energy saving, vibrant color and incredible detail
- Designed with the environment in mind - Laser technology cuts power consumption and ensures a long product lifespan
- Ultra portable, compact and flexible design with carry bag - Use anywhere, simply point and play
- Auto keystone and focus - Automatically adjusts for a clear, sharp and perfectly straight image
The ML1080ST is Optoma's most portable, power saving and ecofriendly projectors to date. Weighing just 2.2lbs, its sleek and compact form factor delivers sharp color, incredible brightness and flexible set-up features for use at home, various immersive installations and on-the-go professional environments.
Built with premium RGB triple laser light source technology and Full HD 1080p resolution, the ML1080ST features 1200 lumens of brightness and produces accurate, cinema-grade colors for an unrivalled image performance compared with similarly sized projectors. An impressive short throw lens delivers an up to 100-inch image from only around 5 feet away from display surfaces.
- Enjoy the advantages of using the DLP technology that delivers high contrast, filter-free design, reduced pixelation and virtually no degradation
- Experience the action with the brightness you need to fill the screen with vibrant visualizations
- Up to 3,000,000:1 contrast ratio
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Optoma Technology |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 240 Hz |
| Projection System | DLP |
| Maximum Diagonal Image Size | 100" |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Front |
| Maximum Projection Distance | 67.99" |
| Minimum Projection Distance | 40.79" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 1200 lm |
| Throw Type | Short Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 57 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |



























