Omada 20-Port Gigabit Easy Managed Switch Switch with 16-Port PoE+
ES220GP
Omada Central Essentials - A Free and Easy Cloud-Based Network Management
Omada Central Essentials is a free, easy-to-use version of the Omada Central.
It provides cloud-based centralized management and monitoring for the Omada networking system, covering access points, switches, and gateways, ideal for surveillance networks and small businesses.
- Lifetime Free Cloud Without Additional Fees
- Manage and Monitor Anytime via App or Web
- Unlimited Management Scale for Multiple Sites
- Comprehensive Managed Portfolio
- Super-Easy Setup with Automatic Device Identification and ZTP
- Easy-to-Use Networking for Surveillance Including Remote Camera Reboot
- Free Video Monitoring Including Third-Party Camera Management
- Topology, Site Map, and Troubleshooting Tools for Efficient Maintenance
Abundant Functions for Reliable Surveillance Networking
- Transmission Distance up to 820ft (250 m)
- Priority Video Quality Guaranteed
- Secure Traffic Separation via Port Isolation
- Remote Camera Reboot
Multiple Application Scenarios | Surveillance
Works with IP Cameras
Wi-Fi Coverage
Works with Access Points
Wired Connections
Works with Non-PoE Devices such as PCs and Printers
- 18� 10/100/1000Mbps RJ45 ports (16� 802.3af/at-compliant PoE+)
- 2� Gigabit SFP Slots
- 150W PoE Budget, with up to 30W for each PoE port
- Easy to Use: Supports plug-and-play for instant connectivity and simple configuration for additional features
- Centralized Cloud Management via the web or the Omada app
- Up to 820ft PoE, Remote Camera Reboot, QoS, and Port Isolation for reliable surveillance networking
- Automatic Loop Prevention, VLAN, and IGMP Snooping
- Fanless design for silent operation
- Durable metal casing and rack mounting design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 150 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Switch Management Type | Smart Managed |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 18 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |







