Visualize your victory with the MSI MAG 275F gaming monitor. Equipped with a 1920x1080, 180 Refresh rate, 0.5ms (GtG, Min.) response time, Rapid IPS panel, MAG 275F will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with Adaptive-sync technology, the MAG 275F can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Gaming monitors for competitive play.
- 27" Flat Gaming display
- 1920 x 1080 (FHD) resolution
- 0.5ms (GTG) Response Time and 180Hz Refresh Rate
- Rapid In-Plane Switching (IPS) technology
- 16:9 Aspect ratio
- Adaptive-Sync Technology
- AI Vision enhances dark areas, brightness, and colors
Unite as One
Equipped with a 27" FHD (1920 x 1080) Rapid IPS Panel with a 180 Hz refresh rate & 0.5ms (GtG, Min.) response time, the MAG 275F provides a competitive edge & outstanding image quality. The MAG 275F features Adaptive Sync technology, which matches the display & GPU refresh rates for ultra-smooth gameplay.
27" FHD Rapid IPS Panel
Features a27 inch FHD (1920 x 1080) Rapid IPS panelwith 178° wide viewing angles with minimal colour shift when viewed from different angles.
Rapid IPS panels offer clear images with real-time optimized colour & brightness to ensure every scene is presented at its best.
180 Hz Refresh Rate, 0.5ms (GtG, Min.) Response Time
Experience smoother movement with a high 180 Hz refresh rate, and unlock the full potential of premium GPU & memory hardware. A low 0.5ms (GtG, Min.) response time dramatically reduces monitor blurring, and is essential for fast-paced games.
HDR Ready
HDR Ready monitors produce superior detail in darker regions with realistic dynamic contrast that mimics the human eye in the real world.
Display colours:
- 1.07 Billion (8 bits + FRC)
- sRGB*: 115%
- Contrast ratio: 1000:1
- Dynamic contrast ratio: 100000000:1
AI Vision & HDMI™ CEC Profile Sync
MSIAI Visionenriches details in dark areas and optimizes brightness and colors.
HDMI™ CEC Profile Sync supports multiple devices and can automatically detect device settings.
Less Blue Light
MSI monitors are optimized withLess Blue Light Technology to provide a superior viewing experience.
Anti-Flicker
Anti-Flicker technology provides a superior viewing experience by reducing the amount of flicker, unlike generic monitors that typically display with a flicker-rate of about 200-times per second.
T�V Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Certificate
Although unnoticeable to the naked eye, this can cause fatigue over time.
Adjustable Stand
The monitor stand includes tilt (-5°~20°) adjustability for improved viewing comfort (100 x 100 mm VESA compatible).
The MAG 275F supports a standard 100mm VESA-mount.
Enjoy a cleaner desktop and superior cable management with the MSI VESA Arm MT81 (not included).
Complete Connectivity
PC console & laptop interface options include
- DisplayPort 1.4: 1920 x 1080 (180 Hz max.)
- 2 x HDMI™ 2.0b(Supports 1920x1080@180Hz as specified in HDMI™2.0b)
- 27" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 0.50 ms response time eliminates ghosting and preserves edge definition for clean, uninterrupted visuals in fast content
- Adaptive Sync tearing prevention technology eliminates tearing and distortion by synchronizing frames for seamless motion clarity
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- HDR Ready feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- Designed for gaming, supports high refresh rates and adaptive sync, helping reduce motion blur and screen tearing during fast action
- 27" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 52.70 kHz to 198 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 180 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Rapid IPS |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 0.50 ms |
| Color Gamut | 80% DCI-P3 (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Response Time Details | 0.5 ms GTG |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 17.89" |
| Depth with Stand | 8.67" |
| Width with Stand | 24.07" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |















