What's Perfection?
Creator PS321 series was inspired by the combination of Western oil & Eastern ink painting.
An asymmetrical circle and a curved line on the back perfectly blend with the symmetrical square on the front - integrate the viewing experience into the creators' life. This is Perfection.
Amusement & Creation
Clear Smoothness Detail
Want to enjoy the 120Hz movie made by the most famous filmmaker? Want to make a 120Hz movie by yourselt?
MSI Rapid IPS Technology allows the display's liquid crystal elements to switch up to 165Hz for you to enjoy the smoothest experience, no matter for amusement or creation.
With a 1 ms response time, smearing and motion blur are virtually eliminated.
Wide 178-degree viewing angles ensure minimal distortion and color shift even when you're viewing from extreme positions.
Capture the Nature with 99% Adobe RGB
Lifelike Vivid Detail
Capture nature's beauty. Creator PS321QR meets high color standards by covering 99% Adobe RGB, 99% sRGB and 95% DCI-P3/Display P3.
Truly Expressive Hues
Fidelity Accuracy Vividness
Creator PS321 series is factory pre-calibrated to guarantee an industry-leading color fidelity. The display then undergoes stringent testing to ensure smoother color gradations, better uniformity and high color accuracy with an delta-E (?E) ≤ 2 color difference value.
Create & Enjoy with HDR
Brighter Authentic Realistic
Enjoy the most lifelike image with a wider contrast between the brightest and darkest areas of the monitor, resulting in a rich and vivid HDR viewing experience.
Backup With Side Card Reader
Intuitive Speedy Hot Swap
Sharing & backup your photos intuitively through the side card reader which is pre-installed on the MSI PS321 series monitor; enjoy its speedy transmission with USB 3.2 gen 1 connected with the most powerful MSI Content Creation series Desktops.
Magnetic Monitor Hood
As the name implies, a monitor hood is a computer screen coverthat helps protect from, and block out, external ambient light.
A monitor hood not only can reduce glare and distraction, but it can evenhave a startling effect on perceived color accuracy in certain environments.
With a magnetic monitor hood design, it brings you not only a tool-free environment,but in the case of professional image editing, having accurate color, contrast, etc.
it will make all the difference in ensuring the quality of your workand color management workflow.
PIP & PBP Mode
Enjoy the benefit of multiple sources
With the exclusive MSI Creator OSD, it's absolutely effortless to adjust & switch both Picture-in-Picture (PIP) and Picture-by-Picture (PBP) which allow you to view your creative content from multiple sources simultaneously.
You can even select which audio source to play.
Software developed to allow easy access to your screen profile, color modes and screen assistance at any time. Helping you find the most proper and accurate color gamut for every creation.
Intuitive Screen Assistance
Accurately check your contents true size before printing.
Both MSI Creator OSD and the intuitive 5-way navigator joystick will help you to create in the most intuitive and smart way.
- 32" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- FreeSync syncs your monitor and graphics card refresh rates to reduce tearing and stutter for smoother on-screen motion
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 400 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- VESA DisplayHDR 600 feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 2560 x 1440 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- WQHD mode gives you four times HD resolution so you can multitask with sharper visuals and mor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Horizontal Frequency | 90.90 kHz to 242 kHz - Digital |
| Vertical Frequency | 30 Hz to 165 Hz - Digital |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27675 mm x 0.27675 mm |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 480 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 340 mW |
| Energy Consumption per Year | 99 kWh |
| Operating Power Consumption | 68 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 21.72" |
| Depth with Stand | 9.25" |
| Width with Stand | 28.63" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Panel-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Swivel |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | MSI |







