The Lenovo ThinkSystem SR665 is a 2-socket 2U server that features the AMD EPYC 7002 "Rome" family of processors. With up to 64 cores per processor and support for the new PCIe 4.0 standard for I/O, the SR665 offers the ultimate in two-socket server performance in a 2U form factor.
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 16 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 750 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- No OS helps you stay productive and creative with easy-to-use tools and a stable environment
- No HDD provides ample room for documents and multimedia, ensuring your data stays safe and easy to manage
- EPYC processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- No optical drive makes it simple to play, write, and record media content
- 2nd Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- The TruDDR4 memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 7262 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Plug/Connector Type | C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















